Do 20 listopada br. trwały konsultacje społeczne nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw z druku UC48. Swoje opinie wyraziło wiele organizacji i instytucji do których skierowano pismo w sprawie przedstawionego projektu. Część organizacji skupiona w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców odniosła się do projektu w trakcie wspólnego posiedzenia Zespołów roboczych ds. Transportu oraz ds. Branży Motoryzacyjnej z udziałem Wiceministra Infrastruktury Pana Rafała Webera. Główne uwagi krytyczne wobec projektu kierowane były przez przedsiębiorców do Rzecznika MiŚP, który został powołany po to by stać na straży Małych i Średnich Przedsiębiorców. W tym kierunku szły również wszystkie działania naszego Stowarzyszenia. W efekcie tych zabiegów Rzecznik MiŚP skierował swoje stanowisko wobec projektu UC48 do Wiceministra Infrastruktury Pana Rafała Webera, w którym odniósł się do poszczególnych zapisów projektu. W wielu elementach stanowisko Rzecznika opiera się na naszych argumentach, bądź argumentach naszych Partnerów.
Generalnie wystąpienie Rzecznika krytykuje naruszenie zasady „UE+0”, czyli nadregulację w kilku obszarach, której nie wymaga sama Dyrektywa 2014/45/UE. Rzecznik krytykuje zasadę podwójnego karania za to samo przewinienie przedsiębiorcy i diagnosty, pobieranie opłat za badania techniczne pojazdów po terminie i przekazywania ich na rzecz TDT przy jednoczesnym braku waloryzacji opłat za badania techniczne pojazdów przez 16 lat. Rzecznik wskazuje również na naruszenie ustawy Prawo Przedsiębiorców w kilku kwestiach, m.in. sposobu przeprowadzania kontroli Przedsiębiorcy, gdzie projekt narusza co najmniej kilka przepisów tej ustawy. Szczegóły stanowiska Rzecznika MiŚP zawarte są w załączonym piśmie.
W sentencji swojej opinii Rzecznik wskazuje na to, o czym wspomina w swoich stanowiskach większość organizacji, a mianowicie by w okresie pandemii COVID-19 procedować tylko nad tymi elementami projektu, które ściśle wiążą się z wdrożeniem Dyrektywy 2014/45/UE, a pozostałe sprawy pozostawić na czas po pandemii. Takie jet również stanowisko naszego Stowarzyszenia.
Jednolite stanowisko większości organizacji działających w obszarze SKP w sposób oczywisty wpłynęło na opinię Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Żródło: informacja własna.